Suriye Bayram Sonrası Son Durum

Suriye Idlib bölgesinde son bir aydır çok şiddetli çarpışmalar yaşanıyor. Essed güçleri bölgeye büyük bir takviye yapmasına rağmen, Idlib’in güney ucunu ele geçirme planına ulaşamadı. Essed ordusunun ünlü Kaplan güçleri de dahil olmak üzere, Cumhuriyet Muhafızları ve Mekanize Birlikler cephelerde büyük kayıplar verdi.

Essed (Essed telaffuzu MK tarafından Hafız Esad döneminden bu yana “Ava Saldıran Köpek” anlamında kullanılmaktadır) Güçleri son olarak Ramazan Bayramı süresince de saldırılarını sürdürdü ve Heyetu’t Tahriru’ş Şam kontrolündeki KafrNabuda bölgesini ele geçirmişti. Ancak Essed ve yandaşlarının bu bölgeye yoğunlaşması üzerine, bu bölgenin hemen güneyinde bulunan Ceyşu’lIzze Kuvvetleri, Hammamiyat, Jebin, Meleh Tepesi ve KafrHod bölgelerini ele geçirdi. 7 Haziran 2019 sabahı itibariyle Kernaz önlerinde çatışmalar devam ediyordu.
Bu gelişmeler üzerine Rusya, bu bölgedeki Brediç Kontrol Noktası’nı boşaltıp geri çekti. Muhtemelen bugün gün boyunca bu bölgeye yoğun Rus Hava Saldırıları gerçekleşecek. Bu arada, Essed’in en çok güvendiği Kaplan Güçleri, ağır kayıplarının ardından yeni milisler toplamaya başladı. Essed güçlerinin Deraa gibi diğer bölgelerden getirdiği ve yerel halklardan oluşan askerleri cephe önlerine sürdüğü ve kaçma girişiminde bulunan çok sayıda milisi de katlettiği belirtiliyor.

Türkiye’nin uyarılarına rağmen Rusya, Essed güçlerinin İdlib’te belirlenen sınırları ihlal ederek saldırıda bulunmasına hep göz yumdu. Rusya ve Essed, Idlib’i tam ortadan bölerek güney burnunu işgal etmeyi hedefliyor. Ancak binlerce hava saldırılarına rağmen, Muhalifler geri adım atmadılar ve Essed Koalisyonu da önemli bir kazanım elde edemedi.

Bu gidişle, Rusya’nın yakın zamanda pes ederek, Türkiye’nin aracılığında bölgede bir Ateşkese gidilmesini ve eski sınırlara dönülmesini istemesi muhtemel görünüyor.

Paylaş / Share