PKK Terör Örgütü, İran ve Esad Ortaklığı

Türkiye‘nin uzun bir sabır ve sessizlik döneminin ardından PKK Terör Örgütü‘ne yönelik büyük operasyonlara başlaması, sadece Batı ülkelerini değil İran‘ı da rahatsız etmiş görünüyor. Önceki yıllarda, Türkiye’nin operasyonlarına paralel olarak Kandil dağlarının Doğu yamaçlarına operasyon yapmak için can atan İran, bu dönemde sessiz kalmayı tercih ediyor. Bunun en önemli nedeni şüphesiz ki, Suriye‘deki stratejik ortaklık.

Suriye’de iç savaşın başlamasını takiben PKK Terör Örgütü elebaşlarından Murat Karayılan ve Salih Müslim İran‘a gitmişler ve Suriye Muhaberatı’ndan komutanların da bulunduğu bir ortamda Devrim Muhafızları Komutanı ile yaptıkları görüşme sonrasında Suriye‘de ortak hareket etme kararı almışlardı. Bu çerçevede, Esad Yönetimi öncelikle Haseki Kamışlı bölgesinin hakimiyetini PKK’ya bırakacak, PKK da İran’daki uzantısı olan PEJAK‘ı feshederek eylemlerine son verecekti. Nitekim o günden bugüne Esad Ordusu ile PKK Terör Örgütü Suriye’nin kuzeyinde doğrudan ve dolaylı olarak işbirliği yaptılar. Haseki, Kamışlı bölgelerinde ortak ve içiçe yaşarken, Halep’in kuzeyindeki Nubul ve Zehra gibi Esad yanlısı iki kente de PKK Terör Örgütü Efrin bölgesinden lojistik yardımlarda bulundu.

PKK Terör Örgütü, İran ile yaptığı anlaşma çerçevesinde İran topraklarında bulunan 8 kampını önceleri sadece eğitim amaçlı olmak üzere kullanmaya devam etti. Türkiye‘nin operasyonlara başlaması ile birlikte, içlerinde Cemil Bayık‘ın da bulunduğu bazı örgüt liderleri ile militanları İran’daki Şehidan, Piran, Zap ve Hinere kamplarına kaçtılar. Türkiye’nin Halep’in Kuzeyinde bir Güvenli Bölge oluşturma kararı ile birlikte İran, daha kuzeyde bulunan Mahmur, Kozareş, Kuran ve Dambat kamplarını da PKK Terör Örgütü’nün silahlı eylem hazırlıklarına açtı.

Rusya ile birlikte sonuna kadar Esad Yönetiminin arkasında olacaklarını ifade eden İran, yaklaşık 10 bin civarında özel ve paralı askerini Suriye‘de bulunduruyor. Afganistan Ulaştırma Bakanı‘nın ifadesine göre, İran Devrim Muhafızları Afganistan’dan kiraladıkları uçaklarla Şii bölgelerinden son bir yıl içerisinde önemli miktarda silahlı militan taşıdılar. Lazkiye bölgesinde Rus özel kuvvetlerinin desteğiyle savaşan Esad Ordusu, Şam – Beyrut yolu güzergahındaki Zabadani‘de ise Lübnan Hizbullahı‘nın büyük yardımı ile ayakta duruyor. Özellikle Lübnan sınır boyundaki Şii kentleri tamamen Hizbullah militanları tarafından korunuyor.

PKK Terör Örgütü, Esad Yönetimi, İran ve Rusya ile aynı safta savaşırken bununla da kalmayıp gerekli şartlar oluşursa, özerklik karşılığında PYD kuvvetlerinin Esad Ordusu’na katılabileceğini ilan etti. En son olarak, Deyrozor kentinde zor durumda kalan Esad kuvvetleri PKK Terör Örgütü’nden önemli yardım aldılar.

1979 yılından beri PKK Terör Örgütü‘nün arkasında olan Suriye Esad Yönetimi, Terör Örgütü ile yeniden stratejik bir ortaklığa adım attı. PKK Terör Örgütü’nün Avrupa ile irtibatını sağlayan kuryeleri ve yöneticileri, Türkiye ve Erbil yollarını kullanamadıkları için Şam Havaalanını kullanmaya başladılar.

PKK Terör Örgütü, İran Devrim Muhafızları (Özellikle Kudüs Kuvvetleri) ve Suriye Askeri Muhaberatı arasındaki çok önemli bir başka gizli işbirliği ise Avrupa’ya Uyuşturucu Nakli konusunda ortak hareket etmeleri. Türk sahasını kullanamayan PKK Terör Örgütü, Uyuşturucu koridorunu Suriye, Lübnan, Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan şeklindeki eski hattına taşıdı.

Petrol fiyatlarının dibe vurması sebebiyle gelirleri azalan İran, özellikle Devrim Muhafızları’na verdiği örtülü ödenekte büyük sıkıntılar yaşıyordu. ABD‘nin İran’a yönelik Askeri ambargoları hafifletme kararı ile birlikte, Rusya‘nın da destek verdiği ortak savunma fonu ile Esad Ordusu ve İran yeniden silahlanmaya başladılar. Rusya, Suriye yönetimine 6 adet yeni savaş uçağı satarken, İran Kudüs Gücü ile PKK Terör Örgütü de yeni hafif silah alımı için pazar aramaya başladı. Bu noktada, bölgeye silah satan ülkelerin başında yine Almanya ilk sırayı alacak gibi görünüyor. Bilindiği gibi İran‘ın silahlanma yarışında en önemli ortağı uzun yıllardan beri Almanya.

Suriye‘deki PKK Terör Örgütü, İran, Esad Yönetimi ve Rusya ile stratejik ortaklık içerisinde iken Türkiye‘nin müttefiki olduğunu iddia eden Amerika Birleşik Devletleri ise hala PKK Terör Örgütü ile dolaylı işbirliği yapıyor ve görüşmelerini sürdürüyor.


Harita, fare yardımıyla büyültülebilir. Flash Harita, android telefon ve tabletlerde çalışmaz.


[swf src=”https://www.manaz.net/wp-content/uploads/FotoGaleri/00STRMapsFlash/2015_PKKKamp.swf” width=888 height=500]

Paylaş / Share