Lübnan Hizbullahı İsrail Sınırından Uzaklaştırıldı.

Rusya, ABD ve İsrail arasında G20 öncesinde başlayan güvenlik görüşmeleri sonucunda, Lübnan Hizbullahı’nın İsrail sınırından uzaklaştırıldığı bu hafta itibariyle kesinleşti.

Lübnan Hizbullahı’nın siyasi lideri Hasan Nasrallah, geçtiğimiz hafta sonu el-Menar televizyonuna yaptığı açıklamada Suriye’deki bazı bölgelerden çekildiklerini açıklamıştı. Nasrallah, çekilmelerine sebep olarak Suriye Essed rejiminin güçlendiğini belirtmiş ve Lübnan sınırlarına çekildiklerini söylemişti. Nasrallah, Rusya ile ilgili bir soruya da “Rusya bizim dostumuz, aramızda bir sorun yok” şeklinde cevap vermişti.

Bugün itibariyle anlaşıldı ki, Lübnan Hizbullahı Suriye’nin başkenti Şam’ın güneyinden tamamen çekildi. Bu durum aslında bir çekilmeden ziyade, Rusya tarafından yapılan bir uzaklaştırma olarak algılanıyor. Çünkü İsrail, uzun bir süreden beri Şam’ın güneyindeki birçok bölgeye hava saldırıları gerçekleştirmiş ve Hizbullah karargahlarını vurmuştu. Özellik Kisveh ve Sidnaya bölgeleri bunların başında geliyordu.

Son bilgilere göre, Hizbullah Şam’ın güneyindeki Şii bölgesi Sittu Zeynep (Kızkardeş Zeynep) kasabası dışında önemli bir askeri varlık bırakmadı. Bu kasaba, İranlı Şiiler için kutsal bir mekan ve her yıl yüzbinlerce İranlı burayı ziyaret ediyor. Bu bölgenin güvenliğini ise Hizbullah güçleri sağlıyor.

Genel olarak bir sınır çizilecek olursa, Hizbullah Şam’ın güneyindeki banliyölerde yine militan barındırıyor ve buralarda kısmen etkin durumda. Ancak bu bölgede artık İsrail’i tehdit edecek türde bir askeri üsse sahip değil. Hizbullah, güçlerinin önemli bir kısmını Şam’ın kuzeyinden başlayarak Kattina gölüne kadar olan Lübnan sınırına kaydırdı. Harita üzerinde de görüleceği gibi bu bölgenin Lübnan ve Suriye taraflarında yaklaşık 30’ar kilometrelik bir alan tamamen Hizbullah’ın kontrolüne verildi. Beyrut’un güneyinden başlayarak Güney Lübnan’ın tamamı da zaten Hizbullah’ın etkin olduğu bir alan.

Hizbullah, Şam’ın güneyinden çekilmiş olsa da hala bölgenin en önemli silahlı güçlerinden birisi. Bu yüzden ne Rusya ne de Essed rejimi, tümüyle Hizbullah’tan vazgeçemiyor. Hatta Rusya, son bir iki haftadır İdlib savaşlarında Hizbullah’tan yardım almaya başladı. İdlib’in batısında son iki aydır süren çatışmalarda Rus milisleri ve Essed güçleri çok büyük kayıplar vermişlerdi.
Rusya, Hizbullah’ı Şam’ın güneyinden kuzeyine taşıyarak bir taşla iki kuş vurmuş oldu. Bir yandan İsrail’i memnun ederek Şam’ın güneyindeki İran ve Hizbullah’ın askeri varlığını sona erdirdi, diğer yandan da İdlib’te muhaliflere karşı yeni bir destek gücü oluşturdu.

Rusya, İdlib’te muhalifleri durdurmak için yeni yollar arasa da, durum gittikçe kötüleşiyor. İdlib’in batısında özellikle Hamamiyat ve Türkmen Dağı bölgelerindeki çatışmalarda bir hafta içinde 200’ü aşkın Rus ve İran milisi hayatını kaybetti. Geçtiğimiz hafta sonunda Şam’a getirilen ve tanınmayacak haldeki 75 ceset şehirde büyük bir infial yarattı. Aynı şekilde, Halep’e taşınan 50’yi aşkın ceset ise daha büyük bir kargaşa yarattı. Halep banliyölerindeki Şii aileler, askeri liderlere tepki gösterdiler ve savaşmak için çocuklarını vermeyeceklerini söylediler.

Son askeri duruma göre, ABD ve Rusya, İsrail’e karşı tehdit oluşturan İran ve Hizbullah güçlerini yeniden Sünni Muhaliflerle çatışmaya yönlendirdi. Dolayısıyla, önümüzdeki günlerde İdlib çevresindeki Sünni – Şii çatışmaları kanlı çatışmalar devam edecek.

Paylaş / Share