Kerkük’te Peşmerge’nin Seçim Hileleri!

Dr. Şemsettin Küzeci

ABD’nin Saddam sonrası Irak’a demokrasi getireceği iddiası çoktan beri suya düşmüştür. 1991 Körfez Harekatı esnasında ABD ve müttefik güçleri Kuveyt’ten Irak ordusunu çıkardıktan sonra Bağdat’a kadar geleceğini söylemiş ancak Kut şehrinde ABD Kuvvetler Komutanı Showarskov orduyu durdurmuştu.

2003 yılına kadar devam eden süreçte ABD Irak için binlerce yok etme planı çizerek, Saddam’ı nihayet yok etti. Bağdat Hakimi Bol Bemar’ın, “Irak’a demokrasi getireceğiz, Irak halkı özgürce yaşayacaklar” demesi, zavallı Irak toplumunu sevindirmişti. Bu gün Irak’a baktığımızda Demokrasinin D’si bile Irak’ta uygulanmıyor. Nedeni de ABD’nin Irak’ta kurduğu yanlış planlardır. Onlardan bir tanesi de Irak Anayasasıdır. İster 2003 Geçici Anayasa olsun isterse 2005’te düzmece bir referandumla kabul edilen Anayasa olsun. Her ikisinin de Irak halkının aleyhine olduğu şüphesizdir. Irak halkı, 2003 Geçici Meclis Hükümeti’nde ve 30 Ocak 2005, 15 Aralık 2005, 7 Mart 2010, 30 Nisan 2014 ve 12 Mayıs 2018 tarihlerinde Irak’ta yapılan seçimlerin hiç birisinde demokratik ve şeffaf bir şekilde vatandaş haklarına kavuşmamıştır.

Irak Türkmen toplumu da Irak’ta en fazla zarar gören toplumdur. Irak’ın toprak bütünlüğünü savunmakta, birlik ve beraberlik için Irak bayrağına sahip çıkmakta ve üzerine düşen her türlü fedakarlığa katlanmaktadır. 12 Mayıs 2018 tarihinde Irak yapılan son seçimlerde Türkmenlere karşı Kerkük’te yapılan seçim ihlallerini aşağıya alıyoruz: Bu ihlaller yüzden fazla tespit edilen ihlallerden sadece bazılarıdır:

1. Seçimlerden bir süre önce Elektronik seçim sandıkları kontrol için Bağdat değil KYB’nin merkezi Süleymaniye’ye götürüldü. Meğerse orada bu sandıklara yeniden ayarlar verilmiştir.

2. Seçimlerden 2 saat önce Kerkük Bağımsız Seçim Kurulumundan bir grup CD RAM’ları alıp başka bir yerde CD RAM’lara bazı programlar yüklenmiştir.

3. Kerkük Seçimlerinden birkaç gün önce KYB’ye ait olan Kerkük’te yayınlanan El-Nebe gazetesinde Kerkük’te KYB milletvekilleri 6 Aday’ının fotoğrafları ve Kerkük seçimi kazanacakları tahmin edilenlerin liste ve ada numarasıyla fotoğrafları yayınlandı. Bu bir çeşit Kürt toplumunu organize edecek şekilde ve toplu olarak hilelerini ortaya koymuştur.

4. Cihazlarda, Türkmen seçmenlerinin seçim pusulalarında 18 aday olduğu halde, pusulalarda 21 ve 23 numaraların otomatik olarak işaretli olduğu görülmüştür. Örneğin Hidayet Okulunda gerçekleşmiştir.

5. Türkmen bölgelerinde %100 oyların Türkmenlere verildiği merkezlerde bile Kürtlere çok sayıda oy çıkması hilelerini ortaya koymuştur.

6. 10 Mayıs’taki (Asker ve Polis) Özel Seçimlerde Kerkük’e bağlı çoğunluk Arapların yaşadığı ilçeler ve köylerden: Havice, Dibis’te ve Türkmen İlçesi Dakuk’taki 25 seçim merkezinde oyların çoğunun aşırı derecede KYB’ye çıkması ciddi derecede şüphe uyandırmıştır. Bunun üzerine Kerkük’te Türkmen ve Arap yetkililer Bağdat’tan tarafsız bir yetkilinin Kerkük’e atanmasını istemişlerdir. Bağdat ise Erbil Seçim Kurulu üyesinin Kerkük’e atanmasını uygun görmüştür.

7. Kerkük’te bugüne kadar 186 sandık hiç açılmamıştır.

8. 323 CD RAMa el konulmuş, bu CD’ler okutulmadan Bağdat, Kerkük sonuçlarını açıklamıştır.

9. Sandıklar açılıp sayım yapıldıktan sonra her merkez, her sandıktan çıkan oyların çizelgesini CD olarak siyasi parti gözlemcilerine verdikten ve Bağdat’a gönderdikten sonra sonuçları ilan etmesi gerekirdi. Halbuki, bu işlemlerin hiçbiri yapılmadan Kerkük’te seçim sonucu açıklanmıştır.

10. Dakuk ilçesinde Süryani seçmeninin olmadığı bir merkezden 193 oyun Süryanilere çıkması dikkat çekmiştir. Aynı zamanda Kerkük’ün Türkmen bölgelerinde özellikle de Musalla semtinde, Kürtlerin olmadığı bir semtte KYB’ye aşırı oy çıkması seçime sahte karıştığı gerçeğini netleştirmiştir.

11. Salahattin iline bağlı Tuzhurmatu yakınlarında sandık koyulmayan göçmen çadırlarından KYB’ye oyların çıkması, aynı durum Kifri’de Saddam döneminde Kerkük’ten göç ettirilen Kürtlerin oylarının Kerkük iline kaydırılması da dikkat çekmiştir.

12. Irak Bağımsız Seçim Kurulu Başkanı’nın Kerkük’e Erbil’den yetkili ataması Kerkük’ü Kürt bölgesi olarak kabul etme anlamına gelmektedir. Bu da Irak yasalarına aykırıdır.

Kerkük’te Arap ve Türkmenlerin oylarının çalınmasında ve seçimlere hile karıştırılmasında Kürt KYB partisinin sistematik bir oyunu olduğu görülmüştür. Bu sahtekârlık Kerkük’te büyük bir kaosa neden olmuştur. Bu hilelerin ve hırsızlıkların ardından, 22 Aralık’ta yapılacak olan Mahalli seçimlerde Kerkük Valisi, Meclis Başkanı, Kaymakam ve Dairelerin Genel Müdürlükleri için yapılacak seçimlerde de benzer sahtekarlıkların yapılacağı açıkça ortadadır.

Tahminimiz odur ki, bu oyunların arkasında Peşmerge ile petrol anlaşması yapmış ve Kerkük petrolüne göz dikmiş malum Yabancı Güçler bulunmaktadır.

Irak Meclisi’nin geçtiğimiz gün Dijital sayımları iptal etmesi, bütün oyların elle sayılmasına karar vermesi ve Seçim Kurulu’nun görevine son vererek, sayım işlemlerini yürütmek üzere yeni yargıçlar ataması Tarihi Bir Karar niteliğindedir. Yeniden yapılan sayımlar ve araştırmalar bütün bu gerçekleri açıkça ortaya çıkaracaktır.

Paylaş / Share