ABD, Suriye için Türkiye Seçimlerini Bekliyor!

Her ne kadar Münbiç konusundaki yol haritası onaylansa da, ABD diğer yandan PKK – PYD’ye olan silah tedarikine devam ediyor. Daha geçtiğimiz hafta içinde 250 Araçlık yeni büyük bir lojistik PKK’ya teslim edildi.

Aslında ABD’nin Münbiç kararında mevcut stratejik durumun da önemli bir payı var. Bunu maddeler halinde şöyle özetleyebiliriz:

  • ABD & PKK işgali altındaki Arap çoğunluklu kentlerde, PKK Terör Örgütü’ne karşı açık tepkiler hızla artış gösteriyor.
  • PKK Terör Örgütü liderleri ve militanları, kendileri için en güvenli gördükleri bu bölgede bile suikastlara uğramaya başladılar.
  • ABD & PKK güçleri işgal ettikleri geniş alanı kontrol edemez hale geldiler. Bu yüzden ABD, Münbiç’te Türkiye’yi yanına alarak kendisi için hayati önem taşıyan Fırat’ın Doğusu ve özellikle DeirEzZor’a yoğunlaşmak istiyor.
  • DeirEzZor Bölgesi, gelecekte bölgenin en önemli Gaz ve Petrol sahaları olarak üretime başlayacak ve Güney Suriye’den (David Koridoru üzerinden) Akdeniz’e taşınacak.
  • ABD, Yeni Hedef olarak belirlediği Güney Suriye Enerji Koridoru güzergahını elinde tutmak ve İran & Hizbullah & Esad güçlerinden temizlemek için gayretini sürdürüyor.
  • ABD, İngiltere, İsrail, Ürdün ve Suud Koalisyonu ile yer tuttuğu Tanif bölgesindeki askeri üslerini tahkim ederken, yine kendi alanı içerisindeki Rukban Mülteci Kampı’nda sefalet, açlık ve hastalık kol geziyor.
  • ABD, Suveyda bölgesinden Tanif’e ulaşacak Esad Koalisyonu’na karşı, Daiş Terör Örgütü ile adeta bir koruma kalkanı oluşturdu. Daiş bir yandan Suveyda, diğer yandan Palmira’dan müdahale edecek Esad Koalisyonu’na karşı karanlık bölgeler meydana getirdi.
  • ABD, aylardan beri bölgeye yaptığı askeri yığınak ile aslında Güney Suriye’de büyük bir Askeri Harekat hazırlığı yapıyor. Fakat bu askeri harekat için Kuzey’den Güney’e güç kaydırması durumunda ise, Türkiye’nin ve Türkiye yanlısı Muhaliflerin Kuzey Suriye’ye egemen olmasından büyük endişe duyuyor.
  • Güney Suriye Projesi için, bir yandan Rusya’nın İran ve Hizbullah’ı bölgeden çıkarması için anlaşmalar yapılırken, diğer yandan da bölgesel planların sponsoru konumunda olan Suudi & Körfez Koalisyonu, Ürdün’e 2,5 Milyar dolar vermeyi kararlaştırdı.
  • İşte bu yüzden ABD, Güney Suriye Harekatı için Türkiye seçimlerini bekliyor. ABD, Türkiye’nin Münbiç’te ağzına çalınacak Bal ile yetinmesini, Fırat’ın Doğusu, Sincar-Telafer ve Barzani Kürdistanı (Haftanin-Kandil Koridoru) bölgelerine yönelik tehditlerine son vermesini ve bunu kabul edecek bir Yönetim oluşmasını bekliyor.

Türkiye’de herkes, Seçimlerin sadece İç Politikada Değişim Rüzgarı olduğunu düşünürken, asıl büyük oyunun -Türkiye’yi de 1985 sonrasında içine alan- Büyük Ortadoğu Projesi ile ilişkili olduğunu ne yazık ki unutuyor.

Paylaş / Share