İran Bitti, Sıra Rusya’da!

Suriye’de kilitlenen Büyük OrtaDoğu Oyunu’na büyük bir oyuncu daha giriyor. Uzun süredir sahnede olan İran, Suriye, Irak ve Yemen’de çok büyük kayıplar verdi. İran Devrim Muhafızları’nın Suriye ve Irak’daki özel savaşını yöneten Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani, büyük nutuklar atsa da Orta Irak’ta, Suriye’de Şam’ın kuzeyinde ve İdlip bölgesinde önemli yenilgiler aldı. Son olarak Başkent Şam ile Kuzey Suriye’yi bağlayan ana yolu da kapanan Suriye Esad Yönetimi büyük bir çöküş sürecine girdi. Yüzlerce askerinin yanında birçok generalini de kaybeden Süleymani, sonunda geçtiğimiz günlerde Putin ile Moskova’da doğrudan bir görüşme yaparak Rusya’yı fiili olarak bölgeye davet etti. Rusya ise, ABD ve Batı’nın bölge hakimiyeti için planladığı İŞİD Projesini gerekçe göstererek bölgede Askeri faaliyetlere girişeceğini duyurdu. Bu şekilde, Batı’nın İŞİD kozu da son günlerini oynuyor.

Rusya’nın askeri üstlerinin bulunduğu Lazkiye bölgesi, son aylarda Suriyeli Muhaliflerin tehdidi altına girmişti. Rusya, Lazkiye ve Tartus limanlarındaki askeri varlığının yanında aynı bölgede bulunan Basil Esad Havaalanı’na büyük kargo uçakları ile yığınak yapmaya başladı. T-90 MBT Tankları, BTR Serisi APC Zırhlı Taşıyıcılar, Mi-17 ve 24 Taşıyıcı Helikopterleri havaalanında boy gösterdiler.

ABD’nin OrtaDoğu’da yaptığı büyük hatalar devam ediyor. ABD, bölge siyasetini güçlendirebilecek Sünni Arapları karşısına alırken Kürt Aşiretler ile ittifakını derinleştirdi. Suriye’nin kuzeyinde PYD PKK Terör Örgütü’nü açıkça destekleyen Birleşik Devletler, bu grupları Barzani’nin Peşmergesine entegre etmeye çalışıyor. Halbuki PYD PKK Terör Örgütü Suriye’de Esad Yönetimi ve İran ile daha derin ilişkiler içerisinde. ABD, Kürtler üzerine oynamaya devam ederse bölgeyi tümüyle kaybedecek ve Rusya, İran, Almanya, Suriye İttifakı bölgenin hakimi haline gelecek.

Bu noktada, ABD’nin tek şansı hem Türkiye’yi, hem de Irak ve Suriye’deki Sünni Arap Grupları yeniden kazanmak ve Kürt oyunundan vazgeçmek. Aksi halde ABD, OrtaDoğu’daki Kürdistan hayalinin peşinde son yıllardaki en büyük yenilgisini alacak. Esad’ın kalması, Rusya’nın başarısı ve ABD’nin yenilgisi olacak.

İstihbarat, siyaset ve askeri olarak iyice karışan bölge oyununda -bir ihtimal- İŞİD ile Suriyeli İslamcı Muhalifler birleşmesi. Bu durum Rus İttifakı’nın Afgan direnişinden sonraki daha büyük bir hezimetine yol açacak. Suriye ve Irak’taki yangın kısa süre içerisinde Kafkasya’ya ve hatta Moskova’ya kadar yayılacak.

Tevrat’dan Nostradamus’a kadar, Üçüncü Dünya Savaşı’nın OrtaDoğu’dan çıkacağına ilişkin kehanetler hiç de düşünülmez değil!…

Paylaş / Share