Süleyman Şah Operasyonu Hatalı mı?

Türkiye’nin Suriye’deki Süleyman Şah Operasyonu bir başarısızlık gibi algılansa da bölgede gelişen şartlara göre daha doğru olan seçenek icra edilmiştir.

“ABD Kürdistan’ı Genişletiyor” başlıklı yazımızda daha önce ifade ettiğimiz gibi, ABD ve Koalisyon desteğindeki PYD ÖSO Peşmerge Ortaklığı AynulArab’tan (Kobani) başlayarak Batı ve Güney yönünde genişleme eğilimindedir. Temel Amaç, İŞİD’in elinde kalan ikinci önemli barajın ele geçirilmesidir. Sonraki hedef, İŞİD’in Suriye’deki merkezi Rakka kentidir.

Askeri operasyonlarda bütün ihtimaller Silahlı Kuvvetler tarafından değerlendirilir, artı ve eksileriyle birlikte karar verici siyasi makama sunulur. Askeri ve Stratejik olarak bakıldığında, Türkiye’nin son gelişmeler karşısında Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik olarak 2 seçeneği vardı:

  1. Seçenekte; Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu alanın savunulmasıydı. Bu savunma sadece Türbe ve Karakol alanının savunmasıyla kalmayacak ve yukarıdaki haritada görüldüğü gibi geniş bir alanın kontrol ve savunmasını gerektirecekti. Bu durumda, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları PKK & PYD ile İŞİD arasındaki savaşın ortasında kalacaklardı. TSK’nın PKK & PYD ile ortak hareket etmesi mümkün olmayacağına ve İŞİD tarafını da tutmayacağına göre bu seçeneğin birçok riskleri olacaktı.
  2. Seçenekte; Suriye’deki Türk varlığını tümüyle çekmek yerine sınıra yakın yine Suriye toprakları içerisinde ve yukarıdaki çatışmalardan uzak bir alanda yeni bir Mevzi oluşturulmuştur. Bu durum, mevcut Askeri, siyasi ve stratejik duruma göre şu andaki en akılcı tutum görünmektedir. Türk Devleti’nin, “Bu yer değişikliğinin mevcut şartlardan kaynaklanan geçici bir durum olduğu ve geri dönüş hakkının da baki olduğunu” vurgulaması önemlidir.

Bu durumu siyasi bir tartışma konusu yaparak, Türkiye’yi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ni aciz göstermenin akılcı ve anlaşılır bir tarafı yoktur. Türkiye, bölgede daha da şiddetlenecek olan Kürt – Arap savaşında taraf olmamalıdır. Konuyu kısaca bu şekilde özetleyebiliriz.

Paylaş / Share