HDP, Ermeni Karasu’nun Emrinde ve Millet İttifakının Peşinde!

PKK Terör Örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan, dün Erbil merkezli Kürdistan 24 Televizyonu’nda katıldığı BasiRoj programında çok önemli açıklamalar yaptı. HDP’nin bir Kürt partisi olmadığını ve PKK’nın gizli liderinin Mustafa Karasu olduğunu söyledi.

Öcalan programda şunları ifade etti; “Zaten HDP’nin üç rengi var: Solcu, Alevi ve Kürt. Etkili olan kanat sol. HDP’de Kürt sayısı azalmıştır. Kürt siyasetçileri bir kenara ittiler, hatta bizim ailemizi de. Aile adında Apo’nun yeğeni olan biri aday gösterilmiş, o da Urfa’dan 4’üncü sıradan. PKK’nin gizli lideri Mustafa Karasu’dur. Her şeyi o tayin ediyor. Apo’nun sözü geçmiyor.” (Kürdistan24, 2018, 14 Haziran)

Osman Öcalan, daha önceki yıllarda yaptığı konuşmalarda da önemli tespitlerde bulunmuştu. Rudaw’daki röportajında “PKK’da resmi dilin Türkçe olduğunu, Örgüt’te Kürtçe konuşanlara İlkel Milliyetçi denildiğini, Kürtçe televizyon ve radyoları olsa da yüzde doksanının Türkçe konuştuğunu ve PKK’nın eleştirilmesi gereken en önemli tarafının bu olduğunu” belirtmişti. (Sputnik, 2015, 29 Aralık)

Karasu’nun PKK Terör Örgütü’nde hep çok önemli yeri olmuş, Şubat 1999’da örgütün başına geçmiş ve hatta Öcalan’a en yakın isim olarak tanınmıştı. Cezaevinde yıllarca birlikte kaldığı Selim Çürükkaya, Karasu hakkında: “Ayının bildiği 40 türkü varmış, 40’ı da armut üzerineymiş. Bizim Karasu’nun da bildiği 40 şey hep Apo üzerinedir, başka şey bilmez ki” diye söylemişti. (Boz, Ulaş. 2017, 23 Temmuz).

Karasu’nun Ecevit’in Başbakan olduğu 2001 yılı başında Türkiye’ye getirilip İmralı’da Öcalan ile görüştürüldüğü belirtilmişti. BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu 2010 yılında Malatya’da katıldığı bir iftar konuşmasında şunları söylemişti: “Şu anda bu bilgi, kırsalda yapılan bir operasyon neticesinde, PKK’nın arşivleri ele geçti. Bu operasyonu yapan da bir ilimizin Emniyet Müdür Yardımcısı. Bu arşivde PKK liderlerinden Mustafa Karasu’nun 2000 yılını sonunda 2001 yılının başında Türkiye’ye getirilip, Apo’yla İmralı’da görüşüldüğünü söylüyor.” (Türkiye Gazetesi. 2010, 29 Ağustos)

Karasu sonraki yıllarda Terör Örgütü adına Oslo görüşmelerine katılmıştı. Öcalan’ın büyük güvenini kazanan ve ardından örgütü ele geçiren Hüseyin Ali Mustafa Karasu, aslında Ermeni kökenli. Gürün doğumlu olan ve soyadını da bu bölgedeki Karasu nehrinden alan Karasu’nun ataları, 1915 Ermeni Tehciri sırasında bölgede kalıp Alevi kimliğine bürünen ailelerden. Bu yüzden Karasu, PKK çevrelerinde Alevi kimliğine atfen Türkmen olarak tanınmıştı, ancak bildiği Türkçe dışında Türklük ile bir ilgisi yoktu. Gürün, Ermeni Tehciri sırasında Ermenilerin en önemli yerleşim merkezlerinden biriydi. 1914 yılında Gürün kazasında çevre köylerle birlikte 13.874 Ermeni vardı. Gürün merkezinde ise 12.168 Ermeni yaşıyordu. 7 Ermeni okulunda 850 öğrenci eğitim görüyor, Katolik ve Protestanlara ait 5 okul daha bulunuyordu. (Armenian on Web, 2018)

Karasu, 2014 yılında “Taraf Gazetesi, Ermeniler ve Fetullahçıları” bir lobi olarak nitelemiş ve bu yüzden AGOP Gazetesi ile tartışmaları olmuştu. Sonradan yanlış anlaşıldığını açıklayan Karasu şu ifadeleri kullanmıştı:

Kişi olarak ise kendimi anlatmak istemem. Tanıyanlar tanır, bilir. Eğer bu topraklarda Ermenilerin acısını hisseden, empati yapan, hatta unutmayan ve unutturmayan bir yaklaşıma sahip olduğumu söylesem, bu, kendimi şu yapma bu yapma olarak görülmemeli. Çocukluğumun hikayelerini anlatmışım, okuyanlar okumuştur. Sivas’ın Gökçebostan ve Bezirci mahallelerinde büyüdüm, Ermenilerle iç içe yaşadım. Ermeniler evlerini bizim akrabalara kiralarlardı. Burada da yaşadıklarım var. Halamların köyünde iki Ermeni çocuğun bir Kürt ve bir Sünni Afşar Türk aile tarafından alınıp birinin Alevi Kürt, birinin Sünni Türk haline gelmesi trajedisini her an içimde hissetmişim. Böyle bir ailenin sevgisini en fazla görmüş bir çocuk olarak büyümüşüm. Bunları niye anlatıyorum? Öyle zorlamalar yapıyorsunuz ve töhmet altında bırakıyorsunuz ki, yazmak zorunda kalıyoruz. Ben Kürdistan’ın Kürtlerin ve Ermenilerin ortak vatanı olduğunu; Kürtler ve Ermenilerin bu ortak vatanda kardeşçe yaşayabileceğini, Ermenilerin bu topraklara gelip yerleşeceğini açık kaynaklarda yazmış bir zihniyet ve yaklaşım içindeyim. Bundan daha fazlasını söylemeyi de gerekli bulmuyorum.” (OdaTV, 2014, 23 Aralık)

PKK tarafından harap edilen Sur’un eski belediye başkanı Cemal Toptancı, bir gazeteye verdiği röportajda şunları söylemişti:

Sykes-Picot anlaşmasıyla Fransızlar ve İngilizler coğrafyanın değişimi konusunda karar aldılar. Amaçlarına ulaşmak için Kürtlerin Müslüman oluşu bir engeldi. Doksanlı yıllarda seküler Kürt siyaseti yerel yönetimlere hâkim olmaya başladı. Şimdi de HDP seküler ve ateist Türklerle birlikte. Dağ kadrosu da, Ankara’daki siyasetçileri de ateist Türklerin kontrolünde. Hendek kazılma talimatı veren Mustafa Karasu kripto Ermeni’dir. Duran Kalkan, Cemil Bayık, Sabri Ok Kürt değildir. Mısır asıllı Kıpti ailenin kızı Figen Yüksekdağ  da bir ateisttir.” (Milat Gazetesi, 2015, 14 Aralık)

PKK ve HDP politikaları üzerinde tek belirleyici konuma gelen Karasu, Haziran 2018 seçimleri öncesinde ZER News’e konuşmuş ve “HDP’nin bir Kürt partisi olmadığını Kürtlerin de partisi olduğunu, AKP  – MHP tarafından oluşturulan Faşist Cumhur ittifakına karşı CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi ile yardımlaşmanın” sinyalini vermişti. Karasu’nun bu konudaki kendi ifadelerinden konumuzla ilgili olanlar şu şekilde:

“24 Haziran seçimlerine 40 gün kadar bir zaman kaldı… Metropollerde sadece Kürtlerin ve HDP’lilerin oylarını almak yetmez… Bu açıdan metropollerde yoğunlaşan Alevilerin ve AKP’den kopan mütedeyyin kesimlerin oylarını en yüksek düzeyde alınmasını hedeflemek gerekir… HDP bir Kürt partisi değildir ancak Kürtlerin de partisidir… Gelinen aşamada Türkiye’de herkes için zararlı olan bir AKP-MHP faşizmi ve Erdoğan diktatörlüğü vardır. Eğer bu faşist iktidarın önü alınmazsa içerde faşist baskı artacaktır. Savaş politikaları tırmanarak sürecektir. Bu açıdan bu iktidarı durdurmak çok önemlidir. Bu başlı başına bir demokratik duruş ve mücadeledir. Bu açıdan bu seçim sürecinde esas mücadele bu faşist iktidara yönelik olmalıdır. Öncelik budur. Bunun yerine olumsuz her ne olursa olsun diğer muhalif güçleri hedeflemek bir saptırma olur. Her dönemde hedeflenmesi gereken öncelikli kesimler vardır. Bunu karıştırmak ve ortamı muğlaklaştırmak yanlıştır. Demokrasi güçleri de, Kürt demokratik güçleri de buna dikkat etmelidir.

Kuşkusuz demokrasi güçleri tüm egemen sınıflar ve demokratik olmayan güçler karşı mücadele verirler. Demokrasi güçleri ve Kürt demokratik güçleri CHP’nin, İyi Parti’nin, Saadet Partisi’nin ve Vatan Partisi’nin hangi karakterde olduğunu bilmektedir. Şu anda AKP-MHP’nin kurduğu bir faşist ittifak vardır. Faşizmin olduğu yerde ise esas olarak o anda iktidarda olan ve faşizm uygulayan güçlere yönelinir. Şu anda milliyetçilik, şovenizm ve soykırımcılık din maskesiyle daha tehlikeli bir boyuta taşınmıştır. Tüm farklı etnik ve inanç toplulukları açısından hiçbir dönemde olmadığı kadar bir soykırım tehlikesi bulunmaktadır. Şimdi de bunu AKP-MHP faşist ittifakı temsil etmekte ve yürütmektedir.” (Karasu, Mustafa. 2018, 14 Mayıs)

HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Demirtaş ta, Seçimler ikinci tura kalırsa aynı anlamda bir strateji yürüteceklerini şu sözlerle ifade etti:

Ben şu andaki Millet İttifakı’nın genişleyerek demokrasi ittifakına dönüşmesi gerektiğine inanıyorum. En azından Türkiye’yi normalleştirecek, yeniden demokrasi rotasına sokacak geçiş sürecinde muhalefet mutlaka birlikte hareket etmelidir.” (OdaTV, 2018, 18 Haziran)

Kaynaklar:

  1. Armenian on Web Forumu, Erişim Adresi: https://team-aow.discuforum.info/t816-Gurun-Kazasi.htm
  2. Boz, Ulaş. (2017, 23 Temmuz). Yapmayın Karasu! WengmaNet. Erişim Adresi: http://www.vengma.net/2017/07/23/yapmayin-karasu/
  3. Karasu, Mustafa. (2018, 14 Mayıs). Bu Seçimde HDP’yi Metropoller Başarılı Kılar. Yeni Özgür Politika. Erişim Adresi: http://yeniozgurpolitika.net/bu-secimde-hdpyi-metropoller-basarili-kilar/
  4. Kürdistan 24. (2018, 14 Haziran). Flaş İddia – Öcalan: Gizli Lider Karasu, Erişim Adresi: http://www.kurdistan24.net/tr/news/637da748-7634-42ec-9b6d-2fc2675d282f)
  5. OdaTV. (2014, 23 Aralık). Mustafa Karasu: Taraf’ın, Fethullahçıların Ermeniler’le iyi ilişkisi var. Erişim Adresi: https://odatv.com/tarafin-fethullahcilarin-ermenilerle-iyi-iliskisi-var-2312141200.html
  6. Oda TV (2018, 18 Haziran) Ve HDP İkinci Tur Kararını Verdi. Erişim Adresi: https://odatv.com/ve-hdp-ikinci-tur-kararini-verdi-18061818.html
  7. Sputnik (2015, 29 Aralık). Öcalan’ın kardeşi Türkiye’de parti kurmak için harekete geçti. Erişim Adresi: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201512291019927159-ocalan-kardes-turkiye-parti-kurmak-icin-harekete-gecti-/
  8. Takvim Gazetesi. (2015, 14 Aralık). Sözde Kürt, Özde Kripto Ermeni. Erişim Adresi: http://www.milatgazetesi.com/gundem/sozde-kurt-ozde-kripto-ermeni-h75704.html
  9. Türkiye Gazetesi. (2010, 29 Ağustos). Karasu 2001’de Öcalan’la görüşmüş! Erişim Adresi: http://www.turkiyegazetesi.com.tr/Genel/a459744.aspx
Paylaş / Share