Irak Savunma Bakanlığı Türkmenlere Verilmeli!

Irak’ta, Haydar El Ibadi liderliğindeki yeni hükümet kuruldu ve meclisten güvenoyu aldı. Yeni hükümet, etnik ve dinsel gruplar arasında barış sağlanmasını ve Irak’ın içinde bulunduğu kaostan kurtulmasını amaçlıyor.
Maliki döneminde Şiiler ve Kürtlerin anlaşması sonucunda Sünnilere yönelik birçok haksızlıklar yapılmış ve bu durum Sünni bölgelerinde isyanlara neden olmuştu. Kürtler, yeni hükümetin kuruluşunda kendilerine danışılmadığını ifade ettiler ancak, ABD temsilcisinin de katıldığı Kürt grupların toplantısında yeni hükümetin desteklenmesi kararlaştırıldı. ABD, Türkiye ve İran gibi birçok ülke yeni hükümetin kuruluşunu tebrik ettiler.
Eski Başbakan Maliki, Sünnilerin temsilcisi Nuceyfi ve Laik Arapları temsilen Allawi Cumhurbaşkanı yardımcılığına getirildiler. Kabinede Savunma Bakanlığı ile önceki hükümette Kürtlere verilen Dışişleri Bakanlığı boş bırakıldı.
Uzlaşmayı amaçlayan yeni hükümette, Araplar ve Kürtlerden sonra üçüncü büyük grup olan Türkmenlere yine yok sayıldılar. Sadece, Şii Bedir Türkmenlerinden Muhammed Mehdi Beyatlı, İnsan Hakları Bakanlığı’na getirildi.
Türkmenler, farklı etnik ve dinsel gruplar arasında diyalog kurabilecek tek toplum olarak öne çıkıyor. Türkmenler hem Sünni kabileler, hem Kürtler, hem de Şii gruplarla ılımlı ilişkilere sahip.
Bu sebeple, Irak’ın içinde bulunduğu güvenlik sorunlarını aşabilmesi için, boş bırakılan Savunma Bakanlığı’nın Türkmenlere verilmesi bölge barışı için çok büyük önem taşıyor.

Paylaş / Share