Bolton “Kan Emici” “Bağırsak Tenyası”!

ABD Basınında, İran politikasına karşı bir dizi tepkiler var. Trump yönetiminin savaş söylemlerinin arkasındaki en önemli isim, Trump’ın “Bolton’a kalsa bir günde bütün dünya ile savaşırız” dediği John Bolton. Jonas E. Alexis’in “Kan Emici” olarak tanımladığı Bolton’a Tucker Carlson da “Bağırsak Tenyası” ismini verdi. Jonas yazısında şunları söylüyor:

Tucker Carlson diyor ki: “John Bolton tam bir bürokratik tenyadır. İsteğin kadar uğraş onu kovamazsın. Federal kurumların bağırsaklarında sınırsızca yaşıyor ve sürekli olarak ağrı ve acı çekmeye neden oluyor, ancak eleştirilere asla aldırmıyor.

Onun hayatı, Washington’u gerçekten kısaca anlatıyor: Açıkça tekrarlanan felaketlere göz yummak, suçlamaları kabul etmeyi reddetmek ve daha fazlasını istemek. İşte bu John Bolton’un yaşam döngüsü. İdare işleri arasında, basit düşünce kuruluşları, ücretli konuşma konserleri, kablolu haber sözleşmeleri var. Savaş, Amerika için felaket olabilir ancak John Boldon ve diğer Neokonlar için her zaman iyi bir iş.

Tamamen katılıyorum. Bolton hemen hemen her yerde kan istiyor. Ortadoğu, Venezüella’da kan istiyor? Niye ki? Eh, adam başından beri İsrail rejimi için öfkeli bir boğa olmuştur. Bolton, geçen yıl, “Tahran’daki mollalara göre, biz “Büyük Şeytan”ız, yeraltının efendisi, öfkeli cehennemin efendisiyiz.” demişti.

Bu tamamen yanlış değil mi Bay Bolton? Birleşik Devletler, Irak’ı, Afganistan’ı, Libya’yı ve Suriye’yi İsrail için tahrip etmedi mi? Sizin gibi siyasi fahişeler, ortalama bir Amerikalıya 6 trilyon dolarlık bir fatura göndermedi mi? ABD, 1953’te İran’da demokratik olarak seçilmiş bir Cumhurbaşkanı’nı devirmedi mi? Amerika Birleşik Devletleri, Ortadoğu’ya gidip, ülkeleri kendi iradesine mahkum etmiyor mu?

Dahası, “Büyük Şeytan” ifadesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Siyonist İsrail’in Ortadoğu’da yaptıklarını açıkça ifade etmiyor mu? Birleşik Devletler ve İsrail, İran’ın nükleer programı hakkında yalan söylemeye devam etmiyor mu? ABD, İsrail’in Ortadoğu’daki korkunç öldürmelerine saygın Amerikan askerlerini göndermeye devam etmiyor mu?

Irak ve Afganistan’daki çatışmalarda, 1 milyon gazinin yaralandığı bildirildi ve Afganistan ve Irak gazileri şimdiye kadar en çok zarar görmüş bir nesil.

Irak ve Afganistan’aki savaşlarda mücadele etmek için gönderilen 2,6 milyon Amerikalının yarısından fazlası, görevlerinden kaynaklanan fiziksel ya da zihinsel sağlık sorunları ile mücadele ediyor, kendisini sivil hayattan kopmuş hissediyor ve hükümetin bu neslin gazilerinin ihtiyaçlarını karşılamadığını düşünüyor.

Eğer Bolton “Büyük Şeytan” terimini beğenmiyorsa, o zaman dünyadaki diğer insanların kanını içmeye devam eden bir varlığı nasıl isimlendiriyorsunuz? Demokrasi ve Özgürlük adına bir ülkeyi birbiri ardına yıkmaktan asla vazgeçmeyen kötü ideolojiye ne diyorsunuz?

(Veterans Today, 24 Haziran 2019)

Paylaş / Share