Avrupa’da Kürt, Ermeni, Süryani Kardeşliği!

1915 Sözde Soykırım iddialarına bir yenisi daha eklendi ve Avrupa’da bulunan Süryaniler, Belçika’da Asuri-Süryani Soykırım Anıtı diktiler. Avrupa’nın değişik ülkelerinden gelen Kürt, Ermeni, Asuri ve Süryaniler büyük bir kardeşlik örneği sergilediler. Daha önce benzer girişim, Avusturalya, Amerika, Ermenistan ve Fransa’da da gerçekleştirilmişti.

Türkiye kökenli Süryanilerin öncülük ettiği Sözde Soykırım Anıtı açılışında, Avrupa Kürt Dernekleri Federasyonu Eş Başkanı Yüksel Koç şunları söyledi: “Biz oyunlara gelerek, bu soykırımda rol alan atalarımızdan dolayı sizden özür diliyoruz. Kürt Özgürlük Hareketi, bugün Süryani halkının da, hak mücadelesini veriyor. Mezopotamya’da Asuri-Süryani Ermeni ve Kürtler, birlikte özgürce yaşamak istiyor.”

Girişimi gerçekleştiren Süryani Enstitüsü Başkanı Sabri Atman, konuşmasında Kürt Özgürlük Hareketi’nden beklentileri olduğunu hatırlatarak,” Bugün Türkiye’de barış havası esmektedir. Biz, Süryaniler, bu havanın kalıcı olmasını istiyoruz. Mezopotamya’da, Ermeniler, Süryaniler, Rumlar, Kürtler hep birlikte özgürce yaşamak istiyoruz. Biz Asuri-Süryani halkı olarak küçük bir grubuz. Onun için Kürt hareketinden beklentimiz, halkımızın bir statüye kavuşması ve bizim de sözcülüğümüzü yapmasıdır” talebinde bulundu.

Açılışa, Belçika ve Almanya’dan bazı federal bakan ve temsilciler de katıldılar. Girişimi gerçekleştirenler, bundan sonraki soykırım anıtını Atina’da açacaklarını ifade ettiler.

Türkiye’deki Süryani vatandaşlarımızın bu girişimi desteklemediği kaydediliyor.

Paylaş / Share