Essed Ordusu’nda Firarlar ve Çözülmeler Arttı.

Uzun süren Suriye İç Savaşı sürecinde, Suriye Ordusu genişleyen çatışma alanları karşısında yetersiz kalıyordu. Özellikle Orta ve Güney Suriye ile Halep ve Rakka’dan Deyrozor’a kadar olan bölgede birçok küçük büyük Muhalif alanları oluşmuştu. Bu yüzden, bir yandan İran’dan (bir kısmı Afganistan ve Irak Şiilerinden) asker takviyesi alırken, bir yandan da Rus kuvvetlerinden Uzman ve Hava desteği almaya başladı. Kuvvetlerini birleştirmek suretiyle, kuşatma altında olan bu bölgeleri yoğun Rus hava saldırılarını takiben birer birer ele geçirdi. Bu bölgelerdeki yerel halk ve aşiretler ile Uzlaşma anlaşmaları yaptı.

İran’ın ekonomik krize sürüklenmesi ve Suriye’de savaşan güçlerine desteği kısmasıyla birlikte Essed Ordusu daha büyük bir açmaza sürüklendi. Buna bağlı olarak, Rusya’nın finans ve lojistik desteğiyle bu Uzlaşma bölgelerinden küçük ücretler karşılığında asker toplamaya başladı.

Essed Rejimi ve Rusya’nın en önemli hedefi, İdlib bölgesine yığılmış bulunan Muhalif grupları gerekçe göstererek burasını da ele geçirmekti. Türkiye, İdlib’de bulunan muhaliflerin hepsinin aşırılık yanlısı olmadığını, bütün grupların içiçe yaşadığını belirterek İdlib çevresinde silahtan arındırılmış bir Güvenlik Bölgesi oluşturulmasını önerdi. Astana’da kabul edilen bu anlaşma çerçevesinde, Türkiye bu Güvenlik Bölgesi boyunca 12 Ateşkes İzleme Noktası oluşturdu. Bölgedeki grupları da ikna ederek, saldırılarına son vermelerini sağladı. Ancak, Essed rejimi ateşkes kurallarına uymadı ve bütün İdlib’i kendisinin Terörist olarak tanımladığı Muhaliflerden temizleyeceğini ve ele geçireceğini duyurdu. Ardından Rusya’nın yoğun hava bombardımanları eşliğinde Ramazan ayından itibaren büyük saldırılara başladı. Essed Ordusu, küçük bir kaç kasabayı ele geçirse de, Muhaliflerin sert direnişi ile karşılaştı ve büyük kayıplar verdi. Son iki aydır, Essed güçlerinin yaptığı bütün saldırılar başarısız oldu. Essed Ordusu’nun en seçkin birlikleri ve Rus Özel Kuvvetleri de ilk kez yenilgiyle karşılaştılar. Twitter ve Instagram’da paylaştığımız bugünkü videoda, Essed’in en ünlü Kaplan Kuvvetleri’nin Muhalifler karşısındaki kaçışını görüyorsunuz.

Saldırılar sırasında, Uzlaşma bölgelerinden toplanan askerler ön cephelere sürüldü ve kaçanlar da acımasızca infaz edildi. Bu durum kısa zamanda bütün Suriye’de duyuldu ve Uzlaşma bölgelerinden asker toplanamaz oldu. Özellikle Asker çağındaki gençler ya Suriye’den komşu ülkelere kaçtılar veya bölgelerindeki Essed generallerine büyük rüşvetler ödeyerek askerlikten muaf tutuldular.

İdlib’teki yenilgiler sebebiyle son günlerde Suriye ordusundan firarlar büyük ölçüde arttı. Bu konudaki son olay, geçen hafta sonu Şam’ın kuzeyinde ve Nasriye Hava Üssü yakınındaki Nabek bölgesinde yaşandı. İdlib bölgesine asker ve lojistik destek sağlayan birliklerden 50 civarında asker topluca firar ettiler.

Suriye Savaşı, şimdi yeni bir döneme girdi. Bu gelişmeler hem Rusya hem de Essed ordusu içerisinde derin umutsuzluklara yol açıyor.

Paylaş / Share