WikiLeaks Pentagon ve CIA

2006 yılında kurulan WikiLeaks, ABD bağlantılı diplomatik sırları ortalığa dökünce pek çok komplo teorileri yayınlandı. Hiç kimse, bu işleri bir avuç uluslararası özgürlükçünün yapabileceğine inanmıyor. Bu işlerin arkasında mutlaka bir devlet veya istihbarat örgütü aranıyor.
Son yüzyılın dönüm noktalarından biri olan 11 Eylül 2001’den sonra, ABD’de ilginç ve kuşkulu olaylar olmaya başladı. 11 Eylül saldırılarının Süper Güç ABD’nin kalbinde nasıl gerçekleşebildiği hala gizemini koruyor. Ancak gizemli olmayan tek bir gerçek var ki, bu olay ABD’nin dünya egemenliği projesinin en önemli gerekçesi oldu. ABD dünyanın en önemli iki enerji bölgesinin OrtaAsya ve OrtaDoğu’nun göbeğine yerleşmek için askeri operasyonlara başladı. Bu askeri hakimiyet teorisinin arkasında Pentagon ve Neoconservatisme inanmış Cumhuriyetçiler vardı.
ABD’nin şişirilmiş bahanelerle Irak ve Afganistan’a yaptığı operasyonlar büyük kayıplara yol açtı. Bu kayıplardan rahatsız olan Demokratlar, Bush yönetimini kıl payıyla devirdikten sonra Irak ve Afganistan’dan çekilme planlarını yürürlüğe soktular. Bu süreçte Obama yönetimine direnen en önemli kurum Pentagon’du. 11 Eylül ve Dünya Hakimiyeti teorilerinin sahibi olan Pentagon, bu bölgelerden çekilişin ABD’nin çöküşüne yol açacağına inanıyordu. Demokratlar, Pentagon’u zorla ikna etmek için önce CIA yönetimini ele geçirdiler. CIA ile MI6 arasında sıkı bir işbirliği başladı. Cumhuriyetçiler dönemindeki İsrail ve Mossad işbirliği devre dışı bırakıldı. EbuGarip işkencelerinin fotoğrafları, Amerikan İngiliz istihbarat örgütlerinin marifetiyle dünya basınına sızdırıldı. Pentagon hem ABD hem de Dünya kamooyunda büyük yara aldı ve çekilme planlarına daha fazla itiraz edemedi.
ABD İngiltere İstihbarat Koalisyonu’nun çalışmaları neticesinde, eskiden MI6 hesabına çalışmış İngiliz vatandaşı Iyad Allavi, Irak’ta 7 Mart 2010 seçimlerini kazandı. Ama sonraki gelişmeler ne Irak’ta, ne İran’da, ne de Afganistan’da Obama yönetiminin istediği gibi gerçekleşemedi. İran’ın nükleer silah projesi engellenemedi. İsrail, Obama yönetiminin bütün baskılarına rağmen OrtaDoğu barışı konusunda ikna edilemedi. Bölgedeki iki önemli Pentagon müttefiki Türkiye ile İsrail’in arası iyice bozuldu. Obama yönetimi ABD ekonomisini iyileştiremedi.
Sonuçta, Kasım ayında Cumhuriyetçiler Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ele geçirdiler. Obama’nın bir daha seçilemeyeceği ve Cumhuriyetçilerin tekrar yönetime gelecekleri netleşti. Bu durum, Demokratların ve Obama’nın yürüttüğü diplomasi yoluyla egemenlik ve çözüm politikalarının sonu oldu. Pentagon tekrar güçlendi ve ağırlığını koydu. Füze Kalkanı projesinin de kabul edilmesinden sonra, diplomasinin sonu geldi. WikiLeaks, ABD yönetimindeki bu iç savaşın yeni ve son aşaması. Asıl hedefi Obama yönetimi ve Hillary Clinton. ABD, Irak ve Afganistan’dan tümüyle çekilemeden çok önemli gelişmelere sahne olacak. Bu arada, Obama yönetiminin dünyadaki siyasi ortaklarının da sırları ortaya dökülecek. Bir çok ülkede mevcut hükümetlere olan güven önemli ölçüde sarsılacak. Pentagon’un hedefi, iki yüzlü ve geçici ittifaklar yerine kalıcı ve uzun vadeli ittifakların temelini atmak.

Paylaş / Share