Suriye Türkmen Partileri Birleşti

Suriye Türkmenleri Platformu Toplantısı İstanbul’da yapıldı ve Türkmen partileri birleşme kararı aldılar. Bilindiği gibi geçtiğimiz aylara kadar, Suriye Muhalefeti tarafından oluşturulan hiçbir platformda Suriye Türkleri temsil edilmiyordu. Bu haksızlığa karşı mücadele eden Suriye Türkmenleri, 3 Mart 2012 tarihinde Adana’da “Dünya Türkmenleri Birliği” tarafından organize edilen bir toplantıda bu konuda bir bildiri yayınlamışlardı. Bu bildirinin ardından Hükümet çevreleri ile yapılan görüşmeler ve girişimler neticesinde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti‘nin desteğini kazanmayı başardılar. Türkmen partileri kuruldu ve ardından Suriye Ulusal Konseyi’nde 16 kişiyle temsil edilmeye başlandılar. Türkmenlerden 2 kişi de Genel Sekreterliğe seçildi.

Bu çabalar, Suriye‘de eğitim gören Türkmen öğrencileri ve akademisyenleri de harekete geçirdi ve 4 ay süren hazırlıklar neticesinde, Türk Dışişleri Bakanlığı’nın desteği ile bugünkü toplantıyı gerçekleştirdiler. Toplantıya, Suriye‘nin 5 Türkmen bölgesinden yüzlerce kişi katıldı. Toplantının açılış konuşmasını, Cumhurbaşkanı adına Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Erşat Hürmüzlü yaptı. Ardından Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu konuştu. Devlet düzeyindeki en önemli katkı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek tarafından yapılan konuşma ile yapıldı. Konuşmacılar, Suriye Türklerine olan desteklerini dile getirdiler ve Türkmenlerin birlik olmasını önerdiler.

Suriye Türklerinin kurdukları Kitle ve Hareket partilerinin temsilcileri ile cephede savaşan askerler ve Türkmen kentlerinden gelen toplum liderleri sabah 10:00’da başlayıp 18:00’e kadar devam eden toplantıda kısa konuşmalar yaptılar. İstanbul Grand Cevahir Kongre Salonunun 1000 kişilik Oditoryum’u tamamen Türkmenler tarafından doldurulmuştu. Bütün Türkmenlerin ortak dileği, partiler arasındaki ayrılıkların sona ermesi ve bir çatı altında toplanılmasıydı. Akşama kadar hararetli konuşmalar yapıldı, tartışmalar ve karşılıklı atışmalar oldu ancak; Saat 17:30’da Hareket Partisi temsilcisi Kitle Partisi ile birleşme için gönüllü olduklarını ve kendilerini tasfiye edeceklerini ifade edince bütün salonu büyük bir heyecan kapladı. Bütün partilerin temsilcileri bu heyecan dalgasıyla kürsü önünde toplandılar ve birleşme kararlarını açıkladılar. Yarım saatlik süre içerisinde, bütün Türkmenler birbirleriyle kucaklaştılar ve 18:00’de toplantı sona erdiğinde Suriye Türkmen Partileri bir çatı altında birleşme kararı almışlardı.

Şam, Halep, Rakka, Golan, Lazkiye, Bayır Bucak, Hama, Humus gibi değişik şehirlerden gelen Suriye Türklerinin bir kısmı Türkçe konuşurken, bazı Türkmenler de Türkçe konuşmakta zorlandıkları için Arapça hitap etmeyi tercih ettiler. Bütün konuşmacılar Esat rejiminin zulmünü anlattılar, yaşadıkları savaş ve ölüm ortamından örnekler verdiler. Bununla birlikte bütün Suriye Türklerinde büyük bir milli heyecan vardı ve herkes Türk olmanın gururunu taşıyordu. Toplantı sonunda, en kısa zamanda yeni bir toplantı yapılması kararı alındı.

Paylaş / Share