Suriye – 1 Ocak 2015

Yeni yıl ile birlikte Suriye’deki çatışmalar hızlanıyor. Kuzey’de Nusra Cephesi hem PKK Kantonu Efrin’e, hem de Suriye’nin üçüncü büyük kenti Lazkiye’ye yönelik yeni saldırılara başladı. İdlib kenti de tamamen Nusra Cephesi tarafından kuşatma altında tutuluyor.

Esad Ordusu’nun ülkenin ikinci büyük kenti Halep’i kuşatma çabaları sonuç vermedi. Buna karşılık İslamcı gruplar arasındaki ittifak sonucunda Rejim askerlerine büyük zayiat verdirildi. Esad Ordusu’nun kayıpları arasında İran Özel Kuvvetleri mensupları, Lübnan Hizbullahı militanları ve Afganistan’ın Şii bölgelerinden getirilen paralı askerler de bulunuyor.

Irak Şam İslam Devleti, Kobane olarak bilinen AynulArab’taki kuşatmasını sürdürüyor. Bu arada, Haseki ve Kamışlı’nın güneyinden yeni saldırılar yapmaya başladı. İŞİD militanları Orta Suriye’de Humus yönünde ilerlemesini sürdürüyor. Bu arada, bazı küçük İŞİD gruplarının Şam yakınlarında tutunma çalışmaları yaptıkları görülüyor.

Şam merkezindeki çatışmalar da bütün şiddetiyle devam ediyor. Mukaddem, Yermuk, Cobar, Guta semtlerinde direnişciler çatışmayı sürdürüyor. Birkaç gündür tarihi Türkmen Mahallesi Cobar, Esad Ordusu tarafından ağır bombardıman altında. Her gün öldürülen çocuklar ve sivillere ilişkin yeni haberler geliyor. Özellikle Ürdün’deki kamplarda eğitilen direnişçiler, Deraa ve Kunaytra bölgelerindeki cepheleri genişletiyorlar. Esad Yönetimi’nin Şam’ın savunmasına öncelik verdiği ve bu konudaki çabalarını hızlandıracağı belirtiliyor.

Şam Hükümeti büyük bir mali kriz yaşıyor. Bugüne kadar İran ve Rusya tarafından karşılanan memur ve asker maaşlarında aksamalar başladı. Petrol fiyatlarının yarı yarıya düşmesi sebebiyle Rusya ve İran’ın Suriye’ye yönelik mali yardımları da tehlikeye girdi. Bu sebeple, Suriye’nin yakın müttefiklerinin 2015 yılı içerisinde uzun süreli bir ateşkes ve ılımlı gruplarla ortak hükümet kurma arayışlarını hızlandırması bekleniyor.

1 Ocak 2015 itibariyle Suriye’deki son durumu aşağıdaki Flash haritadan inceleyebilirsiniz. Harita, fare yardımıyla büyültülebilir. Flash Harita, android telefon ve tabletlerde çalışmaz.


[swf src=”https://www.manaz.net/wp-content/uploads/FotoGaleri/00STRMapsFlash/2015_01_Suriye.swf” width=888 height=777]

Paylaş / Share