Rusya ve ABD Paylaşımda, Ajanlar Ülkesine Döndü.

Ortadoğu’da çatışmalar son noktaya geldi ve her yer toz duman. Yenilgiler, İttifaklar, İhanetler, Kuşatmalar, Sefalet ve Ölüm zirve noktasında. Son gelişmeleri kısaca özetleyelim.

Rusya Esad Daiş İttifakı

İdlip’in güney doğusundaki Rahjan bölgesindeki durum ibret verici. Türkiye’nin İdlib’e girmesiyle birlikte burada aniden bir Daiş Bölgesi kuruldu. Bunların nereden geldiği kısa zamanda anlaşıldı ki, ABD –Türkiye’nin İdlib Operasyonu üzerine- alelacele Rakka Operasyonu’nun biteceğini duyurdu. Geceleri otobüslere doldurulan Daiş militanları buradan işte bu Daiş bölgesine nakledildi, hem de Rusya ve Esad’ın bilgisi ve izniyle. Bu bölgede daha önce Heyet-i Tahriru’ş Şam (ElNusra) içinde yer alan Ensaru’l Furkan isimli grupla gelen Daiş militanları birleştiler. Bu Daiş gücü Türkiye’yi Kâfir ilan ederek HTŞ’ye karşı mücadeleye başladı. Bilindiği gibi Tahriru’ş Şam, TSK’nın İdlib’e girişinde koruma görevi yaptı ve İdlib’in kuzeyinden de çekilmişti.

Türkiye’ye karşı ikiyüzlü davranan Rusya bir yandan Esad yönetimini kurgulayarak: “Türkiye’nin İdlib Operasyonunu işgal olarak niteleyen” peş peşe açıklamalar yaptırdı; Diğer yandan Türkiye’nin Efrin bölgesine yönelik operasyon hazırlığını engellemeye çalıştı. Türkiye ile Rusya arasındaki görüşmeler hala devam ediyor ve bu yüzden Efrin Operasyonu bekliyor.

ABD ve Rusya İttifakı

Bölgede karşı saflarda mücadele ediyor gibi görünen ABD ve Rusya aslında tam bir anlaşma ve paylaşım içerisinde. Rusya Fırat Nehri’nin doğu yakasını tamamen ABD ve PKK Terör Örgütüne vermiş gibi hareket ediyor. Rusya ve Esad ile ABD ve PKK Terör Örgütü, Fırat nehrinin iki yanından bölgeyi paylaşa paylaşa BuKemal yönünde ilerliyorlar. Nehrin diğer yakasındaki Petrol bölgeleri üzerinde zaman zaman anlaşmazlık çıksa da fazla uzun sürmüyor.

Bizim kanaatimiz, bu bölgeler de dâhil olmak üzere ABD’nin Akdeniz’e ulaştırmayı düşündüğü yeni Enerji Koridoru Bu Kemal’den, Suriye’nin güneyinden ve hatta Ürdün İsrail üzerinden Akdeniz’e ulaştırılacak.

Bu yüzden, savaşın başından beri özellikle vurguladığımız hususu tekrarlıyoruz: ABD ve Rusya, Daiş Projesinin hemen başında bölgeyi paylaştılar. Rusya Suriye’ye indi ve ABD de Fırat Dicle arasını PKK Terör Örgütü ile işgal etti. Nitekim Türkiye ElBab’tan sonra Menbiç’e yöneldiğinde ABD ile Rusya hemen anlaşmışlar ve Türkiye’nin geliş yönündeki koridor Rusya’ya terkedilmişti.

Daiş Ajanları Ülkelerine Döndüler

Her ne kadar ABD, Daiş Terör Örgütü’nün bölgede onlarca yıl kalacağını ilan edip kurgulasa da, Türkiye’nin bölgeye müdahalesi bu planları bozdu. Daiş Terör Örgütü’ne en büyük darbe ElBab’ta vuruldu. Bu sırada ABD’nin Rakka’daki Daiş militanlarını Türkiye üzerine sürdüğünü de hatırlatalım.

Daiş Terör Örgütü, ABD ve Rusya tarafından bölgenin paylaşımı ve Esad’ın güçlendirilmesi için kurulmuştu. Nitekim, Daiş Terör Örgütü göstermelik çatışmalar sonucunda elinde tuttuğu bütün Suriye topraklarını yavaş yavaş ABD ve PKK Terör Örgütüne teslim etti. Daiş Terör Örgütü’nün içerisinde, ABD ve Avrupa ülkelerinden (Özellikle Almanya ve Fransa) derlenmiş Özel Kuvvetler mensupları, paralı askerler ve olayın arka yüzünü bilmeyen Cahil Müslümanlar vardı. Daiş Operasyonu’nda sona gelinince Batılı ajanların tamamına yakını ülkelerine döndüler. Onlarla birlikte savaştan usanan 5 bini aşkın militan da yine dönüş yaptı. Geri dönenlerden, istihbarat örgütleriyle işbirliği içerisinde gelmeyenler hakkında takibat ve tutuklamalar devam ediyor.

Daiş Terör Örgütü ile ilgili makalemizde detaylarını verdiğimiz gibi, Daiş Terör Örgütü’nün kuruluş aşamasında Rusya adına Kadirov tarafından da bir Asya Koridoru kurulmuştu. Bu koridor üzerinden çok sayıda Asyalı ve Kafkas kökenli radikaller de bölgeye akmışlardı. Geçtiğimiz günlerde, Kadirov’un bir yardımcısı Rakka bölgesine gelerek, burada kalan son ajanlarını da teslim aldı.

Geride, cehalet içindeki en radikaller Şehit olmak için bölgede kaldılar. Şimdi ABD ve Rusya, gelecekte Batı ve Asya için tehdit oluşturacak bu militanları sınırlarının ötesinde güvenli bir şekilde öldürüyorlar.

Bu arada, Golan Tepeleri’nin dibindeki Daiş Bölgesi hala duruyor. Burası, İsrail’in ileride tampon bölge kurmak istediği bir alan. Bu alanda, halen MOSSAD, MI6 ve Pentagon özel kuvvetler mensupları eğitimlerini sürdürüyor.

Görüldüğü gibi, bölgedeki her şey kamuoyunda algılandığından çok farklı. Ve Türkiye, bölgedeki bütün planları altüst eden bir ülke konumunda. Türkiye’nin öncülüğünde yapılan özel anlaşmalar neticesinde, Irak’taki bütün Türkmen kasabalarının Barzani işgalinden kurtarılması büyük bir mutluluk. Bugün Irak ile Türkiye arasında yapılacak anlaşmalar ise Türk ve Irak Ekonomileri için bir sıçrama tahtası olacak.

Bu arada son bir not verelim: Türkiye Fırat Kalkanı bölgesindeki bütün grupları bir çatı altında birleştirdi. Şimdiki hedef bütün Suriyeli Muhalifleri birleştirmek.

Paylaş / Share