Obama DAİŞ, PKK, NUSRA Elele!

Türkiye’nin Rusya ile başlattığı Ortadoğu Barış Süreci, Obama yönetimini adeta çıldırttı. Bütün bölgesel planları altüst olan Obama Yönetimi ve Yakın Müttefikleri (İngiltere ve İsrail), Barış İttifakını bozmaya ve kaosa yönelik provokasyonlara başladı.

 Obama Yönetimi PYD & PKK, DAİŞ ve NUSRA örgütleriyle tam bir işbirliği içerisinde bölgedeki savaşı sürdürmeye çalışıyor. Azez’de Türkiye’nin desteklediği Muhaliflere yönelik bombalı araç saldırısı, Irak’ta daha önce –Sünnilerle Şiiler arasında- çok sık gördüğümüz bir CIA eylemiydi. Bu tür Bombalı Araç eylemlerinin süreceğini ve büyük artış göstereceğini açıkça ifade edebiliriz. CIA, MI6 ve MOSSAD’ın Ortadoğu’daki en büyük mahareti karşılıklı kin ve çatışmayı körükleyecek bombalı araçlar. Bu konuda ABD’nin Suriye’deki yeni yardımcısı Nusra Örgütü.

Önceleri Daiş’in bölgeden temizlenmesinin yıllarca devam edeceğini açıklayan ABD, son açıklamasında bunun 2 yıl süreceğini açıkladı. Görülen o ki, ABD’nin Daişin temizlenmesi diye bir kaygısı yok, tek hedefi bölgedeki savaşın devam etmesi. Nitekim, PYD & PKK ile göstermelik bir Rakka Operasyonu başlatan Obama Yönetimi, gerçek hedefi olan –Rakka’nın kuzey batısındaki- Tabka barajına yöneldi. Rakka’da rahatlayan Daiş Terör Örgütü, ElBab’a sürekli takviyede bulunuyor. Irak Başbakanı ise Musul Operasyonu’nu Bahar aylarında bitireceklerini kaydediyor.

Kötü hava şartları nedeniyle sivil halka zarar vermekten imtina eden Türk Silahlı Kuvvetleri, birkaç gündür ElBab’a yönelik hava operasyonlarına ara vermişti. Bugünden itibaren TSK, Daiş hedeflerini daha derinlerde vurmaya başladı. Dün itibariyle –son günlerde büyük kayıplar veren- Daiş’e ait Rakka’dan ElBab’a gelen bir takviye konvoyu Türk savaş uçakları tarafından vuruldu. Son bir haftadır, Rus savaş uçakları da bu bölgedeki Daiş hedeflerini vurmaya başladı. Bu bölgedeki yeni ve en önemli işbirliği örneklerinden birisi.

Obama Yönetimi, Rusya’nın ABD kentlerindeki en önemli İstihbarat diplomatlarını sınır dışı etme kararı aldı. Obama bir yandan Rusya’yı ABD seçimlerine sayısal hile karıştığı idddiasıyla Trump karşısındaki yenilgisine gerekçe oluşturuyor, diğer yandan da Trump yönetimindeki ABD’yi içinden çıkılmaz uluslararası bir gerginliğe hazırlıyor.

Obama Yönetimi, Rusya ile Türkiye arasını açacak bölgesel sorunları da kaşımayı sürdürüyor. Ermenistan ile Azerbaycan arasında son hafta içinde ölümlü sınır çatışmaları görülmeye başlandı.

PYD & PKK Terör Örgütü ile Suriye Yönetimi arasındaki –bazı rejim bölgelerinin terör örgütü kuşatmasında olması sebebiyle yapılan- zoraki işbirliği sona ermiş durumda. Halep’teki Muhaliflerin tasfiye edilmesini takiben Suriye Yönetimi, buradaki PYD & PKK’nın Şeyh Maksut Mahallesi ile tahliyeden sonra yerleştiği Türkmen mahallelerini boşaltması için yılbaşına kadar süre tanımıştı. Ancak ABD’nin kışkırttığı PYD & PKK Terör Örgütü, bu mahallelerden çekilmeyeceğini açıkladı. Bu durum, önümüzdeki süreçte, PYD & PKK ile Türkiye, Rusya ve Suriye arasında ciddi bir mücadele başlayacağının da göstergesi.

ABD’nin PYD & PKK’ya yaptığı silah yardımları artık herkesin malumu. Bu konudaki en tehlikeli gelişme, bu terör örgütlerine önümüzdeki süreçte omuzdan atılan uçaksavarlar verilmesi. ABD Yönetimi bu konudaki siyasi kararları aldı ve kaynakları ayırdı. Bununla birlikte Rusya’nın tepkisi ve bizzat Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın açık ve net uyarıları Obama Yönetimi’ni adeta çıldırtmış görünüyor. Türkiye’nin gerektiğinde Sincar’a müdahale edebileceği sinyali üzerine ABD yeni bir oyuna girdi ve PKK Terör Örgütü’nün Sincar’dan çekilmesi gerektiğini açıkladı. Karayılan’ın başında olduğu Sincar’daki PKK Terör Örgütü buradan çekileceğini ifade etti ancak yerine Suriye’deki ABD yanlısı PYD unsurlarının geleceği kuvvetle muhtemel.

Geçtiğimiz günlerde, Türkiye’nin tarihteki en önemli MİT Başkanı Fuat Doğu’nun “Adeta CIA’nın Türkiye Şefi gibi görev yaptım” şeklindeki anıları basına yansımıştı. Bu ifadeler, Önceki Türkiye ile Bugünkü Türkiye arasındaki farkı çok iyi ortaya koyuyor. ABD ve Batı ülkeleri, kendilerini açıkça eleştiren bir Türkiye’yi artık hazmedemiyorlar.

Bu hazımsızlık, bölgemizdeki çatışma ve gerginlik ortamını bir süre daha besleyecek, ancak şu bir gerçek ki ABD, Afganistan ve Irak’tan sonra Suriye’de de büyük bir yenilgiye uğrayacak.

Paylaş / Share