İran Ordusu ABD Silahları Kullanıyor!

Obama Hükümeti, İran’a yönelik yaptırım kararını geçtiğimiz günlerde bir yıl daha uzattı. Buna karşılık, birbirlerini Büyük Şeytan olarak tanımlayan ABD ve İran politikaları Ortadoğu’da birbirine çok yaklaştı. Türkiye’nin ısrarlarına rağmen, bir yandan Esad hükümetini desteklemeye devam eden ABD, diğer yandan da Suriye’de Kürt federasyonu kurmaya çalışan PKK & PYD terör örgütlerini ayakta tutuyor.

Ne yaptırımlar, ne de petrol fiyatlarının aşağı çekilmesi İran’ı etkilemiyor. Yaptırım kararlarına rağmen, İran Silahlı Kuvvetleri’nin elinde küçümsenemeyecek kadar Amerikan menşeli silah var. Özellikle Hava araçlarında ve askeri alanlarda en küçük yedek parçaların bile üretici firmanın izni ve bilgisi olmadan alınamayacağını herkes bilir. Buna rağmen İran, elindeki ABD silahlarının yedek parçalarını rahatça bulduğu gibi, çoğunu da modernize etmeyi sürdürüyor. Her yıl, düzenli olarak yedek parça ihtiyacı duyan bu modern silahların parçalarını İran nasıl buluyor dersiniz?

İran Ordusu’nun halen kullandığı ABD yapımı silahlardan sadece hava kuvvetlerine ait olanlarını örnek vermekle yetinelim:

Adedi
Savaş Uçakları F14 Grumman Tomcat 44’ü Modernize 80
F4 Phantom II 60’ı Modernize 225
F-5 Tiger II – Northrop 60’ı Modernize 140
Lockheed P-3 Orion 5
Lockheed C-130 Hercules 48
Savaş Helikopterleri Boeing CH-47 Chinook 80
Bell 214 100+
AH-1 SeaCobra 180

 

Paylaş / Share