Irak ve Suriye Mart 2015

1 Mart tarihi itibariyle, Suriye ve Irak’taki iç savaşta artık dengeler değişmeye başladı. Irak’ta İŞİD’in ilerlemesi ve saldırıları yavaşladı. Musul’a operasyon beklentisi, İŞİD’in savunma pozisyonuna çekilmesine neden oldu. Sincar’da, İŞİD ile Kürtler arasındaki sokak savaşları devam ediyor. Orta Irak’ta ve Güney Irak’ta İŞİD’in çekildiği alanlara yerleşen Kürt militanlar, Sünnilerin yeniden yurtlarına dönmesine izin vermiyor. Birçok bölgede, Sünnilere ait ev ve arazilerin Kürtlere dağıtıldığı, İnsan Hakları Gözlemcileri tarafından da özellikle vurgulanıyor.
ABD ve Koaslisyon uçaklarının hava bombardımanı ve Özgür Suriye Ordusu tarafından sürekli desteklenen Kürtler, Suriye’deki hakimiyet alanlarını da genişletiyorlar. Hem Kamışlı Haseki bölgesinde, hem de AynulArab’ın Güney ve Batı istikametinde Kürtler yeni mevziler kazandılar. İŞİD’in birçok yerde savaşmadan geri çekildiği ve bu alanlara PKK & PYD militanlarının bayrak çektiği belirtiliyor. AynulArab’ın Batı yönünde, Suriye Türklerine ait çok sayıda köy bulunuyor ve buralarda Türkmenlerden oluşan muhalif savaşçılar var. Türkmenler, PKK&PYD militanlarının Türkleri tehdit ettiklerini ve gerekirse yeniden PKK uzantıları ile çatışmaktan çekinmeyeceklerini ifade ediyorlar.
Irak ve Suriye’deki en belirgin gelişme, Kürdistan sınırlarının ABD’nin kontrolünde sürekli genişlemesi. Suriye’deki en ilginç durum ise, İŞİD ile Suriye Esad Rejimi arasında hiçbir ciddi çatışmanın yaşanmaması. Suriye’deki Sünni İslamcı Muhalifler, bir yandan Esad askerleri, İran Özel Kuvvetleri ve Hizbullah militanları ile savaşırken diğer yandan Halep ve Humus’un doğu bölgelerinde İŞİD militanları ile de savaşmak durumunda kalıyorlar.
Suriyeli Muhalifler içerisinde Al Nusra Cephesi, gücünü ve etkinlik alanını genişletiyor. ABD’nin desteklediği ılımlı gruplar ile El Nusra arasında son ay içinde bazı çatışmalar gerçekleşti. Nusra Cephesi, ABD destekli Hazm Grubu’nun ana karargahını ele geçirdi.
Bu arada bir başka önemli gelişme de, Lübnan’daki Dürzilerin Lideri Velid Canbolat, El Nusra Cephesi’ni Terör örgütü olarak görmediklerini ifade etti. Dürziler, Lübnan, Güney Suriye ve İsrail’in Golan bölgesinde önemli bir nüfusa sahipler. Aynı şekilde, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde savaşan bazı Çeçen ve Kafkasyalı grupların yurtlarına döndükleri ve Çeçenistan ile Dağıstan bölgelerinde Ruslarla çatışmaya başladıkları da gelen haberler arasında.1 Ocak 2015 itibariyle Suriye’deki son durumu aşağıdaki Flash haritadan inceleyebilirsiniz. Harita, fare yardımıyla büyültülebilir. Flash Harita, android telefon ve tabletlerde çalışmaz.


[swf src=”https://www.manaz.net/wp-content/uploads/FotoGaleri/00STRMapsFlash/2015_03_YOrtaDogu.swf” width=888 height=666]Paylaş / Share