Başarısız CIA Başkanı İstifa Ettirildi

Obama’nın, başkanlık seçimini kazanmasını takiben ilk işi CIA Başkanı David Petraeus’u görevden uzaklaştırmak oldu. Görevden almak bir başarısızlık olarak görüleceği için CIA Başkanı, yasak ilişkisi sebebiyle istifaya zorlandı.

Petraeus, Irak işgaliyle birlikte 4 Temmuz 2003’de Süleymaniye’de görev yapan 11 TSK Özel Kuvvetler mensubunun başına çuval geçirtmişti. Bu olaydan bir yıl sonra Irak’taki Çokuluslu Güvenlik Geçiş Komutanlığına getirildi. 2007 Yılı başında ise Çokuluslu Güç Komutanı oldu. 2008 Ekim ayında Florida Tampa’da bulunan ABD Merkez Komutanlığına atandı ve Mısır’dan Pakistan’a kadar 20 ülkedeki operasyonlardan sorumlu oldu. 23 Temmuz 2010’dan sonra Afganistan ABD Kuvvetleri Komutanı olan Petraeus döneminde Afganlı sivillere yönelik pek çok saldırı gerçekleştirildi.

Bir Pentagon Operasyonu olan Arap Baharı’nı da koordine eden Petraeus, İran’a karşı Müslüman Kardeşler’in güçlendirilmesine öncülük etti. Petraeus’un Arap dünyasındaki en önemli müttefiklerinin başında eski Washington Büyükelçisi ve Suudi Arabistan Güvenlik Konseyi Başkanı Prens Bandar geliyordu. Suriye komuta kademesine yönelik 18 Temmuz 2012 suikastının ardından, yine onun Suudi Arabistan ziyaretinin ardından Bandar Suudi İstihbarat Başkanlığına getirildi.

Ancak, Onun desteği ile göreve gelen iki önemli İstihbarat Başkanı bombalı saldırıya uğradı. Körfez sermayesini Arap Baharı ve Suriye operasyonlarına yönlendiren, Al Yamamah Skandalı gibi büyük silah ticaretlerinden milyarlarca dolarlık komisyon alan Prens Bandar 26 Temmuz 2012’de Suudi Arabistan’da bombalı saldırıya uğradı. Geçtiğimiz ay ise, Petraeus’la görüşmesinden bir hafta sonra Lübnan İç İstihbarat Başkanı Visam El Hasan öldürüldü.

Pentagon’daki önemli görevlerinin ardından CIA Başkanlığına getirilen David Petraeus’un aslında bütün görevleri birer başarısızlıktı. CIA Başkanlığından ayrılmaya zorlanması da bu yüzden oldu.

ABD’nin Suriye politikasında önemli değişiklikler var. Türkiye merkezli ve Müslüman Kardeşler ağırlıklı Suriye Muhalefet Hareketi artık Arap dünyasından ve Araplar tarafından yönetilecek görülüyor. Bu konuyu daha detaylı olarak bir sonraki yazımızda ele alacağız.

Paylaş / Share