ABD, Tarih Boyunca Dostlarına İhanet Etti!

Dost ABD’nin müttefiklerine verdiği zararı, bir başka düşman ülke vermemiştir. Bu durum, bütün Batı yanlısı İslam ülkelerinde, eğitimli eğitimsiz her kesimde büyük bir hayal kırıklığı ve düşmanlığa neden oluyor. Bir bakıma ABD savaşıyor, ama sorunda Rusya kazanıyor.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Sovyetlere karşı NATO kuruldu ve Sovyetlere karşı Pakistan’dan Mısır’a kadar bir İslam Savunma Hattı oluşturuldu. ABD İslam dünyasında bütün dostlarına sonradan ihanet etti.

ABD Afganistan’da, Sovyet işgaline karşı 1980’li yıllarda Mücahitlerle dost oldu. Mücahidler Rusları yendiler ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasına vesile oldular. ABD, 1990’lı yıllarda Mücahidlere sırt çevirdi ve Taliban ile dostluğa başladı. 1990’lı yılların ortasından sonra Taliban ile de düşman oldu.

ABD Pakistan’da, Afganistan’da Taliban’a ve İran’da Humeyni’ye karşı Askeri Darbeye destek oldu. Ziyaul Hak döneminde, Cemaat, Tarikat ve Medreseler büyük bir artış gösterdi. Ziyaul Hak, nükleer silah üretince ABD ile bozuştu. 1988’de ABD Büyükelçisi ile birlikte bir helikopter kazasında öldü. Sonraki yıllarda ABD, Pervez Müşerref’e de önce dost oldu, ardından yalnız bıraktı.

ABD Türkiye’de, Rus ve İran tehdidine karşı 1980’de Askeri darbeye destek oldu. Türkiye’de Cemaat, Tarikat ve dinsel kurumlaşmalarda büyük patlama yaşandı. 2000’li yıllarda ABD, TSK yönetimi ile görüş ayrılığına düştü ve İslamcıları desteklemeye başladı. TSK yönetimini tasfiye ettirdi. ABD, 2010’lu yıllarla birlikte bu kez İslamcılara düşman oldu.

ABD Mısır’da, 1970’li yıllarda Enver Sedat ile yakın dost idi. 1981’de Sedat öldürülünce Hüsnü Mübarek ABD’nin yeni dostu oldu. 2010’dan sonra Mübarek’e karşı Mursi’yi destekledi. Soros kanalıyla Müslüman Kardeşler’e 2 milyar dolar yardım yaptı. Nasırcı Mısır Ordusu ihtilal yapınca, Mursi’yi bir anda yalnız bıraktı.

ABD Irak’ta, Humeyni’ye karşı 1980’de Saddam’ı işbaşına getirdi ve İran – Savaşını başlattı. 1990’da Saddam’la dostluğunu bitirdi ve Kürtlerle işbirliğine başladı. Birinci Körfez Savaşı’na öncülük etti. 2003’de Irak’ı işgal etti.

ABD Suriye’de, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar öncülüğünde büyük bir Sünni Direniş Hareketi organize etti. İslamcı Gruplar İsrail’in güvenliği için tehdit oluşturunca Türkiye, Katar ve Suudilerle işbirliğini sınırladı.

ABD Afganistan’da başarısızlığa uğradı ve Kabil’in kuzeyinde Bagram Hava Üssü’ne sıkıştı. 2014 yılında bile Afganistan’da büyük askeri kayıplar verdi ancak, kamuoyundan ustalıkla gizlendi.

ABD Irak’ta başarısızlığa uğradı ve Irak’ın kuzeyinde tutunmaya çalışıyor. Eski dostlarıyla bozuştu, şimdi Irak’ta PKK ve Barzani ile Suriye’de Esad Yönetimi ile işbirliği yapıyor.

Mısır Devlet Başkanı Sisi, on gün önce Rusya’daydı ve birçok stratejik işbirliği anlaşmaları imzaladı. Ne Türkiye ne de Dünya kamuoyu bunları duymadı.

Gazze’de son dönemde 500’e yakın çocuk öldü. Sadece 1 İsrailli çocuk ölünce Netanyahu Hükümeti intikam yemini edip, barış görüşmelerini sona erdirdi.

Türkmen şehri Kerkük, Barzani Kürtlerince işgal edildi. Telafer’de 100 bini aşkın Türkmen topraklarını terketti. Sadece 5 bin Hıristiyan Kürt yurdundan olunca ABD hava operasyonlarına başladı. ABD ile PKK dost oldu. Papa 1 milyon dolar bağışladı. Buna karşılık bütün dünya Filistin’e gözlerini kapadı.

Sürülen, ölen, katliama uğrayan kim olursa olsun bütün insanlık onun yanında yer almalı. Dostluklar ve ittifaklar çıkarlara değil, evrensel hukuka dayanmalı. Ölen bir ABD’li gazeteci için çırpınanlar, savaşlarda öldürülen binlerce kadın ve çocuk arasında ayrım yapmamalı.

ABD, bir yandan yüzbinlerce Müslümanın ölümüne göz yumarken, diğer yandan Ürdün’de, Katar’da, Suudi Arabistan’daki kamplarda eğitmeye devam ettiği Müslümanların kendi çıkarları için savaşmasını bekliyor.

Bundan sadece on yıl önce kamuoyu araçları kontrol edilip sansürlenebiliyordu. Şimdi internet üzerinden bütün sırlar ifşa ediliyor. Diktatörler suçlarını gizlemek için zaman zaman interneti yasaklıyor. ABD ve Batılı ülkeler bile sırları ortaya çıktıkça internete sansür uyguluyor. ABD’nin gerçekleri gizlemek için interneti tamamen kapatması gerekiyor.

Tarih boyunca dostlarına ihanet eden ABD gittikçe yalnızlaşıyor. ABD, İslam dünyasını ve Müslümanları büyük bir hızla kaybediyor.

Paylaş / Share