ABD Fransa İstihbarat Savaşı

Son açıklanan Wikileaks belgelerinde NSA’nın 2006-2012 yılları arasında Fransa Cumhurbaşkanlarını dahi dinlediği ve özellikle OrtaDoğu ile ilgili telefon konuşmalarını gizlice kaydettiği ortaya çıkınca ABD ile Fransa arasındaki ipler gerilmişti. Fransa yapılan dinlemelerin müttefiklik ilkelerine ters düştüğünü ifade ederek ABD’ye ağır bir nota vermiş ve bir özür beklediğini ifade etmişti.

Ayrıca, dün Fransa Adalet Bakanı Christiane Taubira “NSA itirafçısı Edward Snowden ile WikiLeaks’ın kurucusu Julian Assange’ye Fransa’da yerleşim izni verilmesi gerektiğini” düşündüğü açıklanmıştı.

Bu durum, ABD yönetimini istediği gibi yönlendiren ve dış politikada temel unsur olarak radikal İslamcıları kullanmakta olan NSA’yı oldukça rahatsız etti. Bu çerçeve içerisinde NSA ve Pentagon, Fransa’ya farklı bir cevap vermiş görünüyor.

Bugün Fransa’nın güneyindeki bir fabrikaya Irak Şam İslam Devleti Örgütü imzasıyla bir saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda birçok kişi yaralanırken, İŞİD damgasını pekiştirmek için bir kişinin de kafası kesilerek Tevhid bayrağına sarılı olarak bırakıldı.

Bu şekilde ABD’nin izleme gerekçesine güzel bir örnek verildi ve dinleme konusunun gündemden düşürülmesi istendi.

Bilindiği gibi Irak Şam İslam Devleti örgütü ortaya çıktıktan sonra, dünyanın birçok bölgesinde irili ufaklı birçok Radikal İslamcı Grup, Ebu Bekir El Bağdadi’ye biat ettiklerini açıklamışlardı. Fas ve Cezayir’den Avrupa ve OrtaAsya’ya kadar 50’ye yakın grup şu anda İŞİD Bayrağı ile terör estiriyor. Yine aynı gruplar bugün Tunus’ta 37 kişiyi katlettiler. Bu grupların yeni liderlerinin birçoğunun söz konusu bölgelerde El Kaide içerisinde bulunan Amerikan, İngiliz ve İsrail Gizli Servisleri ile irtibatlı kişiler olduğu ve 2014 yılıyla birlikte İslam Devleti’ne katıldıkları belirtiliyor.

ABD’nin dost, müttefik demeden yıllarca NATO içerisinde birlikte olduğu ülkeleri en üst düzeyde izlemesi, ortaklarının stratejik çıkarlarını hiçe sayması ve hatta düşman gruplara yardımda bulunması artık gizlenemiyor.

ABD’nin bu tutumuna karşı Fransa’nın, İslam dünyasındaki lejyonları ile mutlaka bir karşı cevapta bulunması bekleniyor. Bu durum, Lübnan ve Suriye gibi hassas bölgelerde etkinliği bulunan Fransa ile ABD arasındaki savaşı daha da hızlandıracak.

Paylaş / Share