ABD Daiş’i Yaşatmaya Çalışıyor!

Büyük Ortadoğu Planı çerçevesinde MI6 ve MOSSAD tarafından kurgulanan, CIA ve SVR tarafından desteklenen, Suudi ve Körfez Müttefikleri tarafından finanse edilen Daiş Projesi son günlerde yeniden canlandırılmaya çalışılıyor.

Türkiye’nin Fırat Kalkanı Operasyonu ile Kuzey Batı Suriye’den sökülüp atılan, Irak’ın da milli imkanlarıyla topraklarından temizlediği Daiş Terör Örgütü son iki yıldır büyük bir militan kaybı içerisindeydi. Örgüte yeni katılımlar en alt düzeye inmiş, Asya ve Avrupa’dan bölgeye uzanan intikal yolları tıkanmıştı.

Daiş Terör Örgütü şu anda birkaç önemli bölgede varlığını sürdürüyor:

  1. İsrail’in en stratejik bölgesi olan Golan sınırında ve Batı Deraa’daki Tasil Bölgesi. Sınırına yaklaşan uçakları ve ihaları düşüren İsrail Daiş’e karşı bir tek operasyon dahi düzenlemedi. İsrail’den ve Ürdün’ün İrbid bölgesinden lojistik destek alan Daiş Terör Örgütü, bu bölgede Esad ve Hizbullah kuvvetlerine karşı direnişini sürdürüyor. Nitekim, Terör Örgütünün 4 kasabada yaptığı son intihar saldırılarında ölenlerin sayısı bugün itibariyle 246’ya yükseldi.
  2. Suriye’nin güney çöllerinde mobil birlikler halindeki örgüt militanları zaman zaman kendini gösteriyor ve tekrar ortadan kayboluyor. Biliyoruz ki, bu bölgedeki Daiş varlığı Kuzey Ürdün’de bulunan eğitim kamplarında ve Tanif’deki ABD üssünde konuşlanıyor.
  3. Daiş Terör Örgütü’nün Ortadoğu’daki Merkez Üssü, Suriye’nin doğusundaki Irak sınırında adeta ABD & PKK tarafından koruma altına alınmış durumda. Zaman zaman PKK’nın hedef gösterdiği sivil Suriye köylerini bombalayan Koalisyon uçakları uzun zamandır bölgede görülmüyor. Bu bölgedeki PKK militanları son iki yıldır Fransız Lejyonerleri tarafından eğitilip yönlendiriliyor.
  4. Irak’ta zaman zaman ortaya çıkan mobil Daiş grupları ise KYB (Talabani) bölgesindeki PKK alanlarında saklanıyor ve zaman zaman özellikle Kerkük ve Türkmen kentlerine saldırılar düzenliyor.
  5. Irak ve Suriye dışındaki en önemli Daiş mekanı şüphesiz ki Afganistan. Türkiye’nin Al Bab Operasyonu sonrasında Ortadoğu’daki Daiş Militanları, ABD tarafından (kendileri açısından stratejik olan) Celalabad ve Kuzey Afganistan (Türk Özbek bölgesi çevresi) alanlarına taşınmıştı. Nitekim, Sayın Türkiye Devlet Başkanı Erdoğan’ın tavsiyesiyle ülkesine dönen Raşid Dostum’a karşı CIA & BND ortaklığında düzenlenen suikast girişimi de Daiş örgütüne maledildi.
  6. Ortadoğu ve Afganistan dışında, dünya kamuoyuna zaman zaman kendini hatırlatmak ve Tehdit Algısını sürdürmek amacıyla dünyanın değişik ülkelerinde bireysel Daiş saldırılarına izin veriliyor.

Tekrar özetle söyleyelim ki, Daiş Terör Örgütü MI6, MOSSAD, CIA, SVR ve Arap finansörleri tarafından birkaç önemli bölgede yaşatılmaya çalışılıyor. SVR’nin Çeçenistan, Ermenistan, Kuzey Irak üzerinden kurduğu Daiş Besleme Hattı da son aylarda iyice önemini yitirmiş durumda. İran, artık bu bölgeden geçişlere müsamaha göstermiyor. Ünlü Çeçenistan Direnişi’nin sahibi İslamcı grupların çok önemli bir bölümü bu hattan Suriye’ye taşınmış ve çoğunluğu da çatışmalarda tasfiye edilmişti. Batının radikal tasfiye örgütü HTŞ (Heyeti Tahriruş Şam, eski adıyla ElNusra) ile Kadirov’un elemanlarınca yönlendirilen Kafkas kökenli Daiş militanları birbirlerine karşı büyük zararlar verdiler. HTŞ en son olarak Daiş’in önemli komutanlarından ve meşhur Şişani ailesinden Ömer’in kardeşi Ebu Said’i öldürmeyi başarmıştı.

Ne diyelim ki, Müslümanların kara cehaleti sona ermedikçe Daiş ve HTŞ gibi inatçı, Yabancı Gizli Servislerin kuklası, Müslüman ve Türk düşmanı radikaller de bitmeyecek.

Batılı istihbarat örgütleri Daiş Terör Örgütü’nü hatırlattıkça, bizler de Gizli Servislerin örtülü ilişkilerini hatırlatmayı sürdüreceğiz.

Paylaş / Share